Bursa'nın kendine has özelliklerinin dışında birde Uludağ gibi bir bölgeye sahip olması Bursa'yı her dönem gözde bir şehir yapmıştır.


Uludağ, mitolojide, insanları yüksek yerlerden izleyen tanrıların dağı olarak ta bilinmektedir. Batı Anadolu'nun en yüksek dağı olan Uludağ; 12.732 hektarlık bölümü Milli Park alanı olarak kullanılmakta ve özenle korunmaktadır. Çevrede izleyeceğiniz manzara, doğanın bütün renklerinin her mevsime göre değişen ahengiyle 12 ay ziyaret edilebilecek bir yer.
Uludağ'ın sadece beyaz halini mi bilirsiniz?
Kış aylarında yapılması en zevkli spor olan kayak sporuyla adından çok söz ettiren, Türkiye'nin en iyi kayak merkezlerinden biri olan Uludağ'da sadece kayak yapıldığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Uludağ'ı güzel yapan sadece kayak merkezleri değildir. Kayak yapmak, beyaz karlar, kartopu oyunları mükemmel bir zevktir ama, başka mevsimleri de Uludağ'da yaşayabilirsiniz.
Uludağ, özellikle bahar aylarında, doğa tutkunları için bulunmaz bir cennet olur. Piknik ve kamp alanları, av turizmi için çok elverişli bir bölge olması ve trekking yapmak için ayrılmış olan bir çok yürüyüş parkuru ile tam bir tabiat cennetidir.
Uludağ'da trekking parkurlardan en bilindik olanları ise; Oteller bölgesi- Cennet Kaya parkurunda 2000 metrelik mesafe, Wolfram-Madenler Bölgesi-Göller Yöresi 9800 metrelik parkuru ve bunun gibi daha birçok parkuruyla, bir yandan temiz bir doğa, bir yandan mükemmel dağ manzarası, bir yandan yürüyüşlerde karşınıza çıkabilecek akarsu ve küçük göller bir yandan kelebekler, kuşlar, sincaplar kısacası doğal ortama ait olan her şey Uludağ baharında saklı.


Beyaz karlar ülkesi Uludağ
Her mevsim gelip de farklı tatlar alacağınız bir bölge olan Uludağ'da birçok insana en çok keyif veren ise beyaz karlar ülkesinde, kayakların üzerinde, rüzgara karşı, özgürce kayak yapmaktır.
Kayak yapmanın aslında çok zor bir spor olduğu söylenemez. Biraz dikkat, biraz istekle kayak yapmanın ne kadar keyifli bir spor olduğunu anlayıp vazgeçemeyeceğiniz bir tutku halini alacaktır.
Uludağ'da kayak yapmak için bir çok pist bulunmaktadır. Pistleri zorluk derecelerine göre ayırırsak; yeni başlayanlar için tavsiye edilebilecek pistler, "Beceren Lifti" burası Beceren pistinde bulunuyor. "Karkay Cennet lifti" Karkay pistinde bulunuyor. "Fahri Telesiyej" ise Fahri pistinde bulunuyor. Yeni başlayanlar, acemi olanlar ve öğrenme heveslileri için bu pistler önerilmektedir. Ama eğer "ben biliyorum ama çok fazla kendime güvenemiyorum" derseniz o zaman size önerebileceğimiz pistler ise; "Grand Yazıcı lifti" İtalyan yokuşunda, "Beden Terbiyesi lifti" Beden Terbiyesi pistinde yer alıyor. Zor pistler diye adlandırılan yerler ise; "Alkoçlar lifti", "Ergün pisti" ve Tutyeli pistinde bulunan "Grand Yazıcı lifti" bunlardan sadece bir kaçıdır. Ayrıca kayak yapmak için yanınızda kayak takımlarınızı getirmemiş olmanız bu sporu yapamayacağınız anlamına gelmemektedir. Otellerin sağladığı imkanlar sayesinde kayak kıyafetleri ve kayak takımları kiralayabilirsiniz.
Belki de en zevkli olanı, kayak yapanları seyretmek
Bembeyaz karlar, kaymayı yeni öğrenenler, çok iyi kayak yapmasını bilip de başkalarına öğretmeye çalışanların sabırlı yüz ifadeleri ya da kayak takımlarının üzerinde şov yapanlar... Onların arasında olmak kadar bir diğer eğlenceli şey ise, bir köşede oturup olanı biteni izlemektir. Bunun için ise en iyi yer ise, Uludağ'da Beceren tesisleridir. Sıra sıra kayaklarınızı oraya koyabilir, ya da kayakçıların tabiriyle park edebilirsiniz. Büyük kayaklardan kurtulmanın verdiği bir rahatlıkla oturup sıcak çikolata içerken bir yandan da düşenleri, kalkanları ya da şov yapan kayakçıları izleyip "ben ne zaman böyle kaymayı öğreneceğim" diye içinizden geçirebilirsiniz.
Uludağ'da kayak yapmanın ve kayak yapanları izlemenin dışında birçok eğlenceli aktivitede bulunabilirsiniz. Kar motorları, paletli araçlar ve atv'lerle gezi yapabilir, kızaklarla çocuklar gibi eğlenebilir ya da oteller bölgesinde bulunan otellerin sauna, havuz, restoran kafe gibi bir çok faaliyetlerinden yararlanabilirsiniz.
Uludağ'da mangal yapılır
Bu kadar hareket halinde olmak ya da hareketli olanları izlemek bile sizi yormuştur. O zaman, yapılacak şey, enerji toplamak için güzel bir yemek yemek olacaktır. Bunun için önerilebilecek en güzel seçenek, bembeyaz karların üzerinde yapılacak güzel bir mangal sefası olacaktır. Uludağ'da yemek yemek karnınızı doyurmanın dışında bir zevktir. Karların üzerinde, mangalda sucuk veya pirzola, yanında içinizi ısıtacak bir yudum sıcak şarap olursa, deymeyin keyfinize.
"Bütün gün soğukta üşüdüm, yemeğimi de dışarıda yiyip hasta olmak istemiyorum" diyenler için önerilebilecek yer, otellerin ve restoranların mönüleri olabilir. Otelde şömine başında romantik bir yemek ya da restoranda damak tadınıza uygun yiyeceklerden seçebilirsiniz.
Müzik sesleri Bursa'ya kadar ulaşacak
Uludağ’da kimse kara soğuğa aldırmıyor. Giyiyorsunuz anoraklı montunuzu bütün tatil boyunca karların üzerindesiniz. Gündüz karların üzerinde kayak keyfi, yemek vakti gelince karların üzerinde mangal sefası ve gece eğlencelerinde yine karların üzerindesiniz. Dev ateşler yakılır etrafına toplanan binlerce insan, dj'ler eşliğinde çalınan müziğin ritmine kaptırır kendini. İşte Uludağ gece hayatı başlıyor.
Uludağ'da klasikleşen bir çok festivaller ve partiler vardır. Eğer tatil zamanınız bu partilerden birine denk gelirse eğlencenin en güzelini yaşayacaksınız demektir. Bu partilerde gece karanlığı aydınlatan meşaleler ve bu loş ışıkta şov yapan kayakçılar ile eğlence dolu dizgin devam etmektedir. Saatler 12 civarını gösterdiğinde ise otellerin barlarında yer bulmak ne mümkün! Birçok ünlü sanatçının sahne aldığı barlarda eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor.
Nasıl Gidilir?
Uludağ'a ulaşım için iki seçeneğiniz var. Tabii ki bu seçenekleriniz için öncelikle Bursa'ya gitmeniz gerekiyor. (Küçük bir detay; Bursa'ya gelmişken "İskender Kebap" yemeyi ihmal etmeyin.) Bursa' ya geldikten sonra, eğer özel otomobille gideceksiniz; Bursa Çekirge semtinden ve Pınar başı mezarlığının yanından Uludağ'a gidiş yoluna giriyorsunuz. Uludağ yolu dik rampalardan oluşuyor ve tek sorunu ise kış aylarında bastıran yoğun sis nedeniyle araçlara zor anlar yaşatmasıdır. Özel araçlarla ulaşım için unutmamanız gereken şey ise, arabalarınıza zincir takmanızdır. Zaten unutmuş olsanız bile "Uludağ Milli Park" alanına çıkarken bunu size girişte bulunan yetkililer hatırlatıyor.
İkinci seçenek ise Bursa Teleferik semtinde bulunan teleferiklerle Uludağ'a ulaşımınızı sağlamaktır. Bu keyifli ulaşım yoluyla Bursa, bütün güzelliği ile ayaklarınız altında olacak. 30 kişilik kapasiteli kabinlerle 20 dakikalık bir yolculukla Sarıalan bölgesindesiniz, oradan sonra yapacağınız 15 dakikalık minibüsle yolculuklarda oteller bölgesine ulaşmış oluyorsunuz.
Uludağ'da dikkat dikkat!
Uludağ'da her şey iyi güzel hoş ama kış aylarında kar sezonu açıldığında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.
*Pistlerde kazalar en çok insanların birbirlerine çarpmalarından ve teleseyijleri dikkatsiz kullanmalarından dolayı oluyor.
* Kayak yapmak için ilk bilmeniz gereken, nasıl düşmek gerektiğinizi öğrenmektir.
*Güneş gözlükleri bir aksesuar olmanın dışında gözlerinizi güneşten koruma yöntemidir.
*Mevsimin kış olması güneş koruyucu krem sürmenize engel değil.
*Yükseklerde olduğunuz için ilk günlerde basınçtan kulaklarınızda uğuldamalar olabilir, eğer bu uğuldamalar birkaç gün süreyle geçmezse doktora başvurun.
*Uludağ'a giderken arabanızın tekerleklerine zincir takmayı unutmayın.