Sony Ericsson W810İ

Sony Ericsson kategorisinde ve Sony Ericsson Modelleri ve Tanıtımları forumunda bulunan Sony Ericsson W810İ konusunu görüntülemektesiniz. Sony Ericsson W810İ WALKMAN PHONE W810i WWW:CEP-X.COM TEKNİK ÖZELLİKLER: Şebeke: Quadband (GSM 850 / 900 / 1800 / 1900), E-GSM 900 modu GPRS, EDGE Bellek: 22 MB'a kadar ...

reklamlar
 1. #1
  Super Moderator
  Kayıt Tarihi
  11-09-07
  Mesajlar
  28

  Thumbs up Sony Ericsson W810İ

  WALKMAN PHONE W810i


  WWW:CEP-X.COM
  TEKNİK ÖZELLİKLER:


  Şebeke: Quadband (GSM 850 / 900 / 1800 / 1900), E-GSM 900 modu GPRS, EDGE

  Bellek: 22 MB'a kadar dahili bellek

  Boyutlar (Uzunluk / genişlik / kalınlık): 100x46x19.5 mm

  Ağırlık (Pil dahil): 99 gram

  Grafik ekran tipi: Tam grafik, 1.9 inç (4.83 cm)

  Ekran çözünürlüğü ve teknolojisi: 176x220 piksel, Teknoloji: TFT

  Aynı anda ekranda görüntülenebilen renk sayısı: 262.144 (18 bit)

  Renkler: Saten siyah, saten beyaz

  Pil: 3.6V, 900mAH, Lityum Polimer

  Konuşma süresi: 8 saate kadar

  Bekleme süresi: 350 saate kadar

  Müzik dinleme (Telefon modu açıkken/kapalıyken): 23 / 30 saate kadar

  Play now: Var

  Uçuş modu: Var

  Fotoğraf boyutları: 2 Megapiksel, VGA, QQVGA

  Dijital zoom: 4x dijital zoom

  Fotoğraf ışığı: Var, dahili çift led.

  İLK İZLENİM VE KUTU İÇERİĞİ:

  W810i'yi, W800i'nin kutusuna benzer bir kutuyla bekliyordum. Çok gösterişli olmayan bir kutuyla yetinilmiş. Kutuyu açtığımızda en üstte ambalaj içinde telefonu görüyoruz. Telefonun diğer malzemeleri küçük siyah kutucuklar içine yerleştirilmiş. Kutunun içinden telefon, şarj cihazı (küçük ve hafif), batarya, müzik kablosu, siyah renkli mikrofonlu stereo kulaklık, kulaklık başlıkları, USB data kablosu, memorystick adaptörü, kullanım klavuzu ve Disk2phone CD'si çıkıyor.

  Hafıza kartı ise telefonun içine konulmuş.


  (Disk2phone cd'si, müzik kablosu, memorystick adaptörü, kulaklık başlıkları)

  (Şarj cihazı)


  (Mikrofonlu kulaklık)

  TASARIM:

  Telefon tasarım açısından gayet başarılı. Bu konuda Sony Ericsson'u tebrik etmek gerekir. Telefon siyah rengiyle karizmatik duruyor. Telefonun boyutları 100x46x19.5 mm ve telefonun ağırlığı pil dahil 99 gr. Kısacası W810i hafif bir telefon. Malzeme kalitesi olarak hiç de fena değil. Telefonu elimize aldığımızda sağından solundan sesler gelmiyor. Yalnızca kamera bölgesine bastırınca belli belirsiz bir ses gelebiliyor.

  (Telefonun ön yüzü)


  Telefonun tuş takımı da oldukça iyi. Mesaj yazmayı kesinlikle işkence haline getirmiyor. Üçlü tuşları kullanmak başta zor gibi görünse de zamanla alışıyorsunuz. Hatta bu tuşlar kullanışlı olduğu için hoşunuza gidiyor. Sony Ericsson'un bu modelde joystick kullanmaması uzun vadede çıkabilecek sorunları engellemiş. Toz kaçma, hassasiyet kaybetme söz konusu bile değil. Telefonun ön kısmında walkman, seçim tuşları, geri tuşu, C (clear) tuşu ve aktivite tuşu yer alıyor. Aktivite tuşu, kimi özelliklere kısa yoldan ulaşmayı sağlıyor. Örneğin bluetooth'u açmak için bir dünya menüye girmek gerekirken aktivite tuşuna kısayol atayıp direkt olarak bluetooth'u aç diyebiliyoruz. Telefonun diğer tuşlarına da kısayol atayabiliyoruz. (Navigasyon tuşu)  (Tuş takımı ve navigasyon tuşu)


  EKRAN:  (1.9 inç 262.144 renk ekran)


  Telefonun ekranının parlaklık ve kontrast oranı oldukça iyi. Ayrıca şu ana kadar gördüğüm en net ekranlardan birisi diyebilirim. W810i (1.9 inç), 176x220 piksel, 262.144 renk (18 bit)'lik ekrana sahip. Telefonun ekranı W800i, K750i ve W550i'ye göre daha büyük. Her ne kadar telefonun ekranı N70, N90 vb. kadar büyük olmasa da fotoğrafları incelemek ve video izlemek büyük bir keyif veriyor. Ekranın hemen üstünde ışık alıcısı var. Aydınlık bir ortama gittiğinizde ekran parlaklığı artıyor, tuş takımı ışıkları sönüyor; karanlık ortama gittiğinizde ekran parlaklığı azalıyor (gözlerimizi almaması için), tuş takımı ışıkları yanmaya başlıyor. Bu durum güç tüketimi açısından iyi düşünülmüş.


  TELEFONUN BÖLÜMLERİ:  (Kızılötesi portu, açma/kapama tuşu)


  Telefonun üst kısmında kızılötesi (infrared) ve açma/kapama tuşu yer alıyor. Bu tuşla telefonu açıp kapamanın yanında ses düzenini (toplantı modu vs), tuş kilidini ayarlayabiliyoruz.  (Hafıza kartı girişi, çalma/duraklatma düğmesi)


  Telefonun sol tarafında hafıza kartı için giriş yeri ve Walkman yazısı,logosu mevcut. Ayrıca çalma/duraklatma düğmesi de bulunuyor.  (Deklanşör, ses seviye tuşları)


  Telefonun sağ tarafında ise deklanşör ve ses seviyesi düğmeleri yer alıyor. Ses seviyesi düğmeleri çektiğimiz fotoğraflara 32x'e kadar zoom yapmaya ve fotoğraf çekme anında 4x'e kadar dijital yakınlaştırma yapmaya olanak sağlıyor.  (Mikrofon, bağlantı yerleri)


  En alt kısımda da mikrofon ve şarj bağlantısı yer alıyor. Şarj bağlantısı yaptığımız bölüme kulaklık, müzik kablosu, data kablosu ya da harici flaş gibi aksesuarları bağlayabiliyoruz.


  MÜZİK, FOTOĞRAF VE MULTIMEDYA:  (Kamera, hoparlör, ayna)

  Telefonun arka bölümünde hoparlör, kamera, led flaş ve kendi fotoğrafımızı çekebilmemiz için ayna bulunuyor. Telefonun hoparlör sesi yüksekliği iyi. Fakat ses biraz daha yüksek olabilirdi. Hoparlörde sesi sonuna kadar açtığımızda kimi şarkılarda belirli belirsiz cızırtı oluşabiliyor. Bu cızırtı kulaklıklarla dinlerken söz konusu bile değil. Ses oldukça net ve güzel. Telefonla beraber gelen ses yalıtımlı kulaklıklar da gayet kaliteli. Telefon MP3 çalar görevini oldukça iyi yerine getiriyor. Telefonda equalizer ayarlarının olması güzel düşünülmüş. Telefonda Sony'nin patentinde bulunan megabass özelliği bulunuyor. Telefonu bir hoparlöre bağlayıp megabass'ı açtığımızda telefon çok iyi bir müzik şöleni sunuyor. Ayrıca telefonda multithreading özelliği de bulunuyor. Böylece müzik arka planda çalarken telefonda başka işlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

  Telefonun kamera özellikleri K750i, W800i ve W900i ile tamamen aynı. Telefonun 2 megapiksel, 4x dijital zoom (4.8 mm, 1:2:8) değerlerine sahip autofocus özellikli kamerası bulunuyor. Kamera menüsü de tamamen aynı. Kamera menüsü Sony'nin dijital kameralarına benziyor. Kamerada beyaz dengesi, makro modu, çekim modları, gece modu ve zaman ayarı bulunuyor. Zaman ayarı sayesinde telefonu sabit bir yere koyup yakınlarınızla fotoğrafa dahil olabilirsiniz. Video kayıt olayına gelince elbet Nokia'nın N serisi kadar başarılı olmasa da fena değil. 176x144 piksele kadar sınırsız sesli video kaydı yapabiliyoruz. Telefonun ekranında izlemek için güzel. Videoda ses de fena değil. Telefonda güçlü çift led flaş da bulunuyor. Bu flaşı fener gibi kullanabiliyoruz. Hatta S.O.S sinyalleri dahi gönderebiliyoruz. Issız bir adada mahsur kaldık mı bu telefon hayat kurtarır.

  Kamerada autofocus özelliğinin bulunması gerçekten iyi olmuş. Bu teknoloji fotoğrafların çok daha net çıkmasını sağlıyor. Fotoğraf çekmeden önce deklanşöre yarım basıyoruz, kamera sesli uyarı yapınca da deklanşöre tam basıp objenin fotoğrafını çekiyoruz. Kamerayı deklanşöre birkaç saniye basılı tutarak devreye sokabiliyoruz. İsterseniz menüden girerek de devreye sokabilirsiniz. Ya da kameraya kısayol atayabilirsiniz. W810i ne kadar kaliteli fotoğraf çekebilse de pahalı ve gelişmiş bir dijital kamera kadar fotoğraf kalitesi bekleyemeyiz. İç mekanlarda noise oluşabiliyor, kameranın esas performansını dış mekanlarda, gün ışığında görüyoruz.

  Telefonda ayrıca RDS özelliğini destekleyen radyo da mevcut. Böylece radyoyu açtığımızda ekranda radyo istasyonu ile ilgili bilgileri görebiliyoruz.

  Telefon MP3, AAC, MP4 dosyalarını destekliyor. İsterseniz videoları tam ekran veya yan ekran izleyebilirsiniz. Videoyu ileri,geri sarabilir ve hatta ağır çekimde oynatabilirsiniz.


  PİL ÖMRÜ:

  Sony Ericsson'un belirttiğine göre telefon 350 saate kadar bekleme, 8 saate kadar konuşma süresine sahip. W810i 3.6V, 900mAHlık lityum polimer pil kullanıyor. Telefonun bekleme süresi oldukça iyi. Normal kullanımda rahat 5-6 gün gider. Örneğin bugün telefonu yeni şarj ettim. Birkaç fotoğraf çektim,telefona bir dünya MP3 attım,bluetooth ile fotoğraf aktarımı gerçekleştirdim,1-2 dakika müzik dinledim,bir süre de kurcaladım. Şu an pil %81'de. Aradan 24 saat geçti ve pil şu anda %75 seviyesinde... Tabi pil ilerleyen zamanlarda tam performansını gösterecektir.
  Telefonda uçak modu da mevcut. Bu şekilde telefon özellikleri kapatılıyor ve uçakta, otobüste olsanız dahi 30 saate kadar güvenli bir biçimde MP3 dinleyebilirsiniz.


  STABİLİTE:

  Telefonun kullandığı firmware en eski sürüm olmasına rağmen şu ana kadar hiçbir problem yaşamadım. Ne ekran dondu ne de telefon kitlendi. Kimi K750i'lerde bulunan bluetooth açınca kitlenme sorunu W810i'de kesinlikle yok. Menüler oldukça hızlı. Fotoğrafları incelerken hafif bir yavaşlama oluyor. Ama fotoğrafların hepsi incelendiğinde bu durum ortadan kalkıyor. Telefon için iki tane yeni firmware sürüldü. En güncel sürüm R4EA031'dir. Ancak telefonu bu sürüme güncellemenizi tavsiye etmiyorum.

  HAFIZA:

  Telefonda 20 MB dahili bellek bulunuyor. Telefonun yanında da 512 MB'lık Memorystick PRO Duo hediye ediliyor. 512 MB yetersiz kalırsa telefonun hafızasını 4 GB'a kadar artırabilirsiniz.

  DAHA DETAYLI ÖZELLİKLER:

  Telefonda Enchanced Data rates for GSM Evolution (EDGE) teknolojisi bulunuyor. Bu da GPRS'ten 5-6 kat daha hızlı internet erişimine olanak sağlıyor. Telefon HTML destekli web tarayıcısına sahip (NETFRONT). İnternette gezmek oldukça zevkli ama gelen fatura pek yüzleri güldürmüyor. Web tarayıcısı konusunda Opera Mini programını tavsiye ederim.

  Telefonda ana menü 12 ana başlık altında toplanmış:

  -Play Now
  -Internet servisleri
  -Eğlence
  -Walkman
  -Mesajlar
  -Kamera
  -Dosya yöneticisi
  -Kayıt defteri
  -Radyo
  -Çağrılar
  -Organizer
  -Ayarlar


  -Telefonda GPRS üzerinden firmware güncelleme özelliği de mevcut. Böylece SEUS, DaVinci vb ile uğraşmak zorunda kalmıyoruz. EDGE özelliği sayesinde hızlı bir biçimde firmware'ı yükleyebiliriz.

  -Telefonda ajanda, hesap makinesi, kronometre, zaman sayacı, yeni klasörler açabilme, video dj, photo dj, music dj, uzaktan kumanda, ses kaydı, sesli arama gibi özellikler de bulunuyor.

  -W810i'ye 3D oyunlar da yükleyebilirsiniz. Şu anda Java için internette pek çok uygulama mevcut.


  SONUÇ:

  Sonuç olarak W810i mükemmele yakın bir telefon. Kesin daha söylemeyi unuttuğum özelliği kalmıştır. Telefondan sıkılmak imkansız gibi bir şey. Bana göre iki eksisi var. O da objektif kapağının olmaması, video kayıt kalitesinin çok iyi olmamasıdır. Hoparlör ses çıkışı biraz daha yüksek olabilirdi. Telefon 850 YTL civarında piyasaya sürülmüştü. Ancak döviz kurlarındaki artış sebebiyle fiyat 1.125 YTL'ye kadar fırlamıştı. Aradan 8 ay geçti ve telefonun fiyatı 550 YTL civarına kadar geriledi.

  Eğer Symbian OS işletim sistemi ve video kayıt kalitesine önem vermiyorsanız bu telefon herkes için ideal. Herkese tavsiye ederim.


  KALİTELİ FOTOĞRAF ÇEKME TEKNİKLERİ:

  Öncelikle fotoğraf kalitesi olarak iyiyi seçin, çözünürlüğü artırın, ortama göre white balance (beyaz dengesi) özelliğini ayarlayın.

  DIŞ MEKAN:


  - Kamerayı devreye soktuktan sonra CMOS sensörün ışık alması ve daha iyi sonuçlar sunması için 5-6 saniye bekleyin.

  - Telefonu iki elinizle kavrayın ve ellerinizi titretmeyin.

  - Fotoğrafı çekmeden 1-2 saniye önce nefesinizi tutabilir ya da sırtınızı sabit bir nesneye dayayabilirsiniz. Böylece fotoğrafta kalitesi daha iyi olacaktır.

  - Güneş ışığını daima arkanıza alın. (Sabah ve akşam üstü vakitlerinde fotoğraf kalitesi daima daha iyidir)

  - Fotoğrafını çekeceğiniz nesneyi iyi odaklayın. Önce deklanşöre yarım basın. Telefonun ekranındaki yeşil nokta yanıp sönmeyi bırakınca telefon sinyal verecektir. Sinyali duyduktan sonra deklanşöre tam basıp fotoğrafı çekebilirsiniz.

  - Fotoğraf çekme işlemi bittikten sonra ''kaydediliyor'' yazısı gitmeden ellerinizi oynatmayın.

  - Yakın plan çekimlerde macro modunu açmayı unutmayın.


  İÇ MEKAN:

  - İç mekan fotoğrafları, dış mekana göre biraz daha zahmetlidir.

  - İç mekanda gece modunu açık tutarsanız noise oranı azalacaktır.

  - Daha karanlık mekanlarda telefonun flaşını kullanın. Telefona harici flaş satın alırsanız fotoğraf kalitesi çok daha iyi olacaktır. Özellikle noise oranı çok düşüyor.

  - Telefonu sabit bir yere koyup parlaklığı düşürüp zamanlayıcıyı ayarlarsanız karanlık ortamda fotoğraf kalitesi daha iyi olacaktır.  FOTOĞRAF ÖRNEKLERİ:

  Macro 1


  Macro 2


  Macro 3


  Macro 4


  Macro 5


  Macro 6


  Macro 7


  Macro 8


  Macro 9


  Macro 10


  Macro 11


  Macro 12


  Macro 13 (Flaşlı)


  Macro 14


  Macro 15


  Macro 16


  Macro 17


  Macro 18


  Macro 19


  Macro 20


  Macro 21


  Macro 22


  Macro 23


  Macro 24


  Araba (Caddy)


  Sera


  Sera 1


  Sera 2


  Liman


  Manzara 1


  Manzara 2


  Manzara 3

 2. #2
  Junior Member
  Kayıt Tarihi
  08-12-09
  Mesajlar
  1

  Standart Cevap: Sony Ericsson W810İ

  BU telefona uşalabilmek için 8 aylık harçlık biriktirdim süperinde ötesinde bir telefon tebrikler sony ericcson

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Gönderi Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •