Kulak çınlamasının bir başka anlamı

Her beş kişiden birinin yaşadığı kulak çınlaması ve uğultusu zamanında tedavi edilmediğinde kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.
07 Mart 2007 18:03
Yazı boyutunu büyütmek için

Sema Hastanesi Kulak Burun Uzmanı Ömer Faik Sağun kulak çınlamasını anlattı.

Kulak çınlaması, kulak uğultusu veya kulak vızıltısına, tıp dilinde tinnitus deniyor. Ömer Faik Sağun birçok nedeni olabilen kulak çınlamasını bir hastalık olarak tanımlamıyor, ancak bir dizi hastalığın belirtisi olabilir diyor. Bunlar arasında, kulak kiri, içkulak iltihabı, ortakulak iltihabı, menier hastalığı, beyin tümörleri, ateşli hastalıklar, yorgunluk, zafiyet, bazı ilaçlar, yüksek veya düşük tansiyon, stres sayılabilir. Bu nedenle kulak çınlaması deyip geçmeyin bir doktora başvurmanızda yarar var.

Kulakta, çınlama, vızıltı, ıslık veya tıslama sesi şeklinde ortaya çıkan kulak çınlamaları ton açısından farklılık gösterebiliyor. Öyle ki bazı kulak çınlamaları işitme kaybına ve konsantrasyon bozukluğuna sebep olabiliyor.
Kulak kirinin birikmesi, tinnitusu kötüleştirebiliyor.

Tinnitus özellikle çevre sessiz olduğu zaman, gece yatarken, daha rahatsız edici hale geliyor.

Kulak uğultusunun ya da çınlamasının önlenmesi çok da kolay olmuyor. Ömer Faik Sağun uğultu erken tanınıp tedavi edilirse tam düzelebilme şansı yüksek. Bazı kulak çınlamalarının uygulanacak tedavi ile ancak ilerlemesini engellemek mümkün. Bunun için hastaları sürekli takip etmek gerekli dedi.

Tinnitusun azalmasını sağlayacak tavsiyeler

o Yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunun
o Kan basıncını sürekli kontrol ettiriniz. Kontrol altında olması için doktorunuza başvurun.
o Tuz alımını kısıtlayın (fazla tuz dolaşım sisteminizi bozacaktır.) Tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve yemeğinize tuz eklemeyin.
o Sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigaradan uzak durun.
o Günlük egzersizler kan akımınızı düzenler.
o Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan sakının.
o Sesten endişelenmeyin. Kulak çınlamanız sizin sağır olmanıza ve aklınızı kaybetmenize neden olmaz. Bu sesleri rahatsız edici ama önemsiz bir gerçek olarak kabul edin ve olabildiğince yok saymayı öğrenin. Bu çeşit kontrol ya kişinin kendini tembihlemesiyle yada maskeleme yöntemiyle başarılabilir.
o Sinirliliğinizi ve gerginliğinizi en aza indirin.
o Stres ile başa çıkmaya çalışın.

Haber 7

Bu haber 2,255 defa okundu.
E-postala
Yazdır
Kaydet
Yorum ekle

çok önemsiz çok önemliYorumlar
ercan çukur tarafından 08 Mart 2007 09:29 tarihinde
boş
söylenen herşeyi yaptım.birçok kbb dr'una gittim. çınlamadan dolayı P işitme kaybı var.çınlama dışında bir de ek olarak dönüşümlü olmak üzere rüzgar sesi,sabit siren sesi ve tam tam sesi oluyor. bunun nedeni de acaba çınlama ile mi ilgili bunun cevabını bulamadım.bile varsa Allah Aşkına söylesin.


[66268ffae7dc8584]
ali keskin tarafından 07 Mart 2007 22:38 tarihinde

Kulak cinlamasi,avrupa da gitmedigim doktor kalmadi.En son türkiye de ankara da bir doktora gittim,az tuzlu yiyeceksin dedi,dediklerini 3 aydir uyguluyorum, hic alakasi yok.Faydasini göremedim.Bence stres ve yorgunluk,gerisi fasa fiso.Ister istemez stresle yasiyorsun.Sen istemesende stres yakani birakmiyor.


[986d06a48ed3c8d8]