Diyetistanbul uzmanları Aysen Arıcan ve Selma Önelge Gür, iyi bir vitamin ve mineral deposu olan pekmezin beslenmemizdeki yerini anlattılar.

Arıcan ve Gür, şu açıklamalarda bulundu: "100 gr (6-7 yemek kaşığı) pekmezde 400 mg kalsiyum, 10 mg demir ve240 mg magnezyum ve 1460 mg potasyum, 17 mg selenyum bulunur. İçerdiği vitamin ve minerallerin vücutta emilirliği çok yüksektir ve güçlü antioksidan özelliği olan bir besindir.

Pekmezde bulunan demirin vücutta kullanımını arttırmak için C vitamini içeren besinlerle birlikte tüketilmesi gerekir. Örneğin portakal suyu içine pekmez konularak içilebilir.

İyi bir pekmez şekerlenmez, normal kıvamda ve berraktır, içinde yabancı maddeler bulunmaz. Saklarken kabın nemli olmamasına dikkat edilmeli, kapağı açık bekletilmemelidir.

Hemen kana geçebilen bir şeker türü olduğundan acil enerji gereksinimini karşılamak için iyi bir besindir. Akut hipogliseminin tedavisinde kullanılabilir. Şeker yerine daha besleyici özellikte olması nedeniyle tercih edilmelidir. Kış aylarında yaygın olarak tüketilen, demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri bakımından çok zengin olan pekmez; kemik gelişimi yanında kansızlığı, halsizliği, zayıflığı tedavi edici özelliktedir.

Bebekler, hamileler, sporcular, okul çağı çocuklar ve büyüme dönemindeki gençlerin enerji ihtiyacının bir bölümünü karşılamak için çok iyi bir seçenektir. Kolesterol içermez, glisemik indeksi yüksekbir besin olduğundan şeker hastalarının fazla tüketmesi önerilmez. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kışın fazla üşümemeye neden olur."
Ensonhaber.com