Doktor bilgi bankası kuruldu

ANKARA (İHA) - Sağlık Bakanlığı, Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde yer alan Türkiye Sağlık Bilgi Sistemi/e-Sağlık Projesi kapsamında reçete, e-reçete ve diğer işlemlerde kullanılması amacıyla "Ulusal Doktor Veri Tabanı/Doktor Bilgi Bankası" oluşturdu.

Edinilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı, tüm hekimlerin diploma bilgileri, eğitim bilgileri, çalıştığı yerler ve iletişim bilgilerini içeren veri tabanı kurdu. Hazırlanan veri tabanına, cumhuriyet tarihinde bugüne kadar tıp fakültelerinden ve diş hekimliği fakültelerinden mezun olan tüm hekimlerin Türkiye'deki tüm sağlık kurumlarında çalışan veya çalışmayan uzman hekim, pratisyen hekim ve diş hekimlerinin verileri girildi. Söz konusu veriler, sağlık harcamaları denetimi kapsamında Maliye Bakanlığı ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı geri ödeme kurumlarınca sorgulanabilecek ve geri ödemelerde provizyon verilmesine esas oluşturacak.
Güvenlik ve gizlilik ilkeleri çerçevesinde mevcut veri tabanındaki kimlik ve eğitim bilgilerinden bazıları ekrana getirilmeden 15 Mayıs-15 Haziran 2006 tarihleri arasında " [Linkleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Kanka.net üyesi olmak için burayı tıklayınız.]
" adresinden Türkiye'deki tüm uzman hekim, pratisyen hekim ve diş hekimlerine açılacak ve T.C. kimlik numarası, adı-soyadına göre sorgulama yapılacak.

Uzman hekim, pratisyen hekim ve diş hekimleri, belirtilen tarihler arasında ekrana gelen verileri kontrol ederek, verilerinde herhangi bir hata veya eksiklik tespit edildiği takdirde İl Sağlık Müdürlükleri'ne müracaat edecek.

İl Sağlık Müdürlükleri kendilerine yapılan müracaatları, uzman hekimlerle ilgili olanları Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü'ne, pratisyen hekimler ve diş hekimleriyle ilgili olanları ise Personel Genel Müdürlüğü'ne düzeltilmek üzere acilen gönderilecek.