Hamilelik dönemi çoğu çiftin sosyal ve cinsel yaşamında birtakım kısıtlamaları beraberinde getirir çünkü bebeğe zarar vermemek için çiftler bu dönemde cinsel ilişkiye girmemeyi tercih ederler. Oysa hamilelik süresince siz ve eşiniz cinsel ilişkiye girmek istedikten sonra bunun bebeğe verebilecek zararı yoktur.

Hamilelikte cinsellik ancak bazı koşullarda sakıncalı olabilir. Hamileliğinizin ilk aylarında mideniz çok fazla bulanıyorsa, düşük ya da erken doğum tehlikesi varsa ya da riskli hamilelik yaşıyorsanız, cinsel ilişkiye girmeniz size ya da bebeğinize zarar verebilir. Bu yüzden cinsel birliktelik konusunda doktorunuza danışmalısınız. Ancak bunların dışında kalıyorsanız, gebeliğiniz süresince cinsellikten korkmanıza gerek yoktur.

İlk 3 Ayda

Hamileliğin ilk 3 ayı, çiftler için en zor ve en uzun dönemdir. Mide bulantınız ve büyümeye başlayan göğüslerinizdeki ağrıdan dolayı kendinizi çoğu zaman kötü hissedebilir ve cinsel isteksizlik duyabilirsiniz. Bu durumda eşinize biraz sabırlı olmasını ve sizi anlamasını söylemelisiniz.

3-7 ay arası

Hamile olduğunuzu artık kabullenmiş ve bununla yaşamayı öğrenmişsinizdir. Bu dönemde cinsel arzularınız geri gelmiştir. Mide bulantınızdan kurtulduğunuz için dilediğiniz zaman cinsel ilişki yaşayabilirsiniz. Bu dönem birçok kadın için en güçlü orgazmların yaşandığı dönemdir. Kan basıncınızdaki artış, hormonal salgılarınız cinsel isteklerinizi kamçılayacaktır. Vajinal sıvınız arttığından en ufak ağrı duymadan ilişkiye girebilirsiniz. Henüz bebeğiniz dolayısıyla da karnınız çok fazla büyümediği için istediğiniz pozisyonda sevişebilirsiniz.

7. aydan sonrası

Karnınız giderek büyüdüğü için her pozisyonda cinsel ilişkiye giremezsiniz. Bu dönemde daha çok yan yatarak sevişmeyi deneyin. Eşinizin karnınızın üstüne çok fazla bastırmamasına dikkat edin. Zaten her pozisyonda yatamamak, gün geçtikçe bebeğiniz için endişelenmek ve ağırlaşan vücudunuzu zorla hareket ettirmek cinsel isteklerinizi kendiliğinden yatıştıracaktır. Bu durumda ön sevişmeyi uzun tutmalı ve birbirinizi uzun süre okşamalısınız.

Dikat etmeniz gereken noktalar

* Hamilelikte cinsel birliktelik sırasında hijyene normalde olduğundan daha fazla dikkat etmelisiniz.
* Cinsel ilişkinizin sıklığını bu dönemde biraz azaltın. Örneğin yeni bir ilişki için önceki ilişkinizin üzerinden 24 saat geçmesine dikkat edin.
* Bebeğinize zarar vermemek için daha çok sizin üstte olduğunuz pozisyonları tercih edin.
* Hamileliğiniz ilerledikçe yan yatarak cinsel ilişkiye girmeye özen gösterin.

Kısacası siz ve eşiniz hamileliğiniz süresince cinsel hayatınızı devam ettirmek istedikten sonra bunun bebeğinize zarar vermeyeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak karnınız büyüdükçe elbette ki biraz daha dikkatli olmalısınız.