Sonbaharın yağışlı, serin günleriyle birlikte çocuklarımız için de hastalık günleri başlamakta, sık sık burunları akmakta, öksürmekte, soğuk algınlığıyla karşımıza gelmekteler.
Soğuk algınlığı, üst solunum yollarının viral bir enfeksiyonudur. 200�den fazla sayıda virüs, bu enfeksiyona yol açabilmektedir. Bu kadar çok sayıda etken olunca, ne yazık ki aşıyla korunmak mümkün değildir.
Çocuklar yılda 5-9 defa soğuk algınlığı geçirebilirler. Yuva veya okula gidenlerde sıklık daha da artmıştır. 6 yaş altında bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş olduğundan, enfeksiyonlar daha sık görülür.
Çocuklarımızı sık enfeksiyondan korumak için neler yapabiliriz?

Sık sık el yıkamalarını sağlamalı, bu alışkanlığı kazandırmalıyız. Özellikle yemek öncesi ve tuvaletten sonra elini en az 30 saniye su ve sabunla yıkamasını sağlamalıyız.
Aksırık, öksürük sırasında ağzı, burnu kağıt mendille kapamalı, çocuğa da bu alışkanlığı kazandırmalıyız. Böylece mikroplar, havaya yayılmamış olacaktır. Ellerini göz, ağız ve burundan uzak tutmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü soğuk algınlığı, grip virüsleri havayla ve el temasıyla yayılır. Elini, gözüne, ağız ve burnuna götürmezse çevreden aldığı mikroplar onu hasta edemeyecektir.
Çocuğunuzun kardeşi veya arkadaşlarıyla aynı bardak, tabak, kaşığı kullanmasına izin vermemelisiniz.
Çocukları sigara dumanına maruz bırakmamalı, hangi yaşta olursa olsun çocuğun yanında sigara içmemeli, içilmesine izin vermemeliyiz.
Yeterli uyku almasını ve dengeli beslenmesini sağlamalıyız. Özellikle taze sebze ve meyveler tüketerek yeterince C vitamini almalıdır. Böylece, bağışıklık sistemi güçlü olacaktır.
Kalabalık kapalı mekanlardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız.
Özellikle uyku sırasında, odasının havasının çok kuru olmamasını sağlamalıyız. Kaloriferin üzerinde su veya odada bir nemlendirici bulundurabilirsiniz.
Çocuğun bağışıklık sistemi yetersiz olabilir mi?

Bazen sık soğuk algınlığı geçiren çocuğun anne babası, bu ihtimali düşünüp korkarlar. Ancak, bağışıklık sistemi yetersiz çocuklar, daha ağır enfeksiyonlar geçirirler, büyümeleri de geri kalır.
Astım gibi allerjik hastalıkları olan çocuklar ise, hem daha sık soğuk algınlığı geçirirler, hem de soğuk algınlığının komplikasyonlarına daha yatkındırlar, örneğin basit bir soğuk algınlığının ardından zatürre olabilirler.
Ne Zaman Doktoru Aramalı?

Eğer soğuk algınlığı geçiren çocuğunuzda

3 günden uzun süren yüksek ateş olursa
10 günden uzun süren iltihaplı burun akıntısı varsa
Kulak ağrısından şüphelenirseniz, kulağıyla oynuyor veya kulağı elletmiyor, çok huzursuz ve ağlıyorsa
Hırıltılı solunumu varsa, rahat nefes alamıyorsa
Bir an önce doktorunuzla görüşüp çocuğun muayene edilmesini sağlamalısınız. Bu belirtiler, belki de soğuk algınlığı sonrası tedavi gerektirecek komplikasyonlara işaret edebilir.Dr Nilüfer TOPRAKÇI
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı