d üzenle|Mart 2007
49.Hükümet VII. Demirel Hükümeti (21.11.1991-25.06.1993)
1991 Erken genel seçimleri sonrası hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Isparta milletvekili Süleyman Demirel'e verildi. Demirel DYP ve SHP'den oluşan bir koalisyon hükümeti kurdu.
Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünden sonra 16.05.1993'te Demirel'in Cumhurbaşkanı seçilmesi ile hükümet istifa etti.
Program: 25.11.1991

Güvenoylaması: 30.11.1991

Üye sayısı: 450
Kullanılan oy: 444
Kabul: 280

Red: 164
Katılmayan: 6
VII. Demirel Hükümeti (DYP-SHP Koalisyon Hükümeti) Bakanlar Kurulu
20 Kasım 1991- 25 Haziran 1993
Başbakan:
Süleyman DEMİREL (Isparta, DYP) 20.11.1991-16.05.1993
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı:
Erdal İNÖNÜ (İzmir, SHP)
Devlet Bakanı:
Cavit ÇAĞLAR (Bursa, DYP)
Devlet Bakanı:
Tansu ÇİLLER (İstanbul, DYP) 20.11.1991-09.06.1993
Devlet Bakanı:
Ertuğrul Ekrem CEYHUN (Balıkesir, DYP)
Devlet Bakanı:
İbrahim TEZ (Ankara, SHP)
Devlet Bakanı:
Akın GÖNEN (Manisa, DYP)
Devlet Bakanı:
Güler İLERİ (Tokat, SHP) 20.11.1991-22.02.1992
Türkan AKYOL (TBMM dışından, SHP) 04.03.1992-25.06.1993
Devlet Bakanı:
Gökberk ERGENEKON (Antalya, DYP)
Devlet Bakanı:
Orhan Sefa KİLERCİOĞLU (Adana, DYP)
Devlet Bakanı:
Mehmet KAHRAMAN (Diyarbakır, SHP)
Devlet Bakanı:
Ömer BARUTÇU (Zonguldak, DYP)
Devlet Bakanı:
Mehmet Ali YILMAZ (Trabzon, DYP)
Devlet Bakanı:
Erman ŞAHİN (Muğla, SHP)
Devlet Bakanı:
Şerif ERCAN (Edirne, DYP)
Devlet Bakanı:
Mehmet BATALLI (Gaziantep, DYP)
Adalet Bakanı:
Mehmet Seyfi OKTAY (Ankara, SHP)
Milli Savunma Bakanı:
Nevzat AYAZ (Çankırı, DYP)
İçişleri Bakanı:
İsmet SEZGİN (Aydın, DYP)
Dışişleri Bakanı:
Hikmet ÇETİN (Gaziantep, SHP)
Maliye ve Gümrük Bakanı
Sümer ORAL (Manisa, DYP)
Milli Eğitim Bakanı:
Köksal TOPTAN (Bartın, DYP)
Bayındırlık ve İskan Bakanı:
Onur KUMBARACIBAŞI (Hatay, SHP)
Sağlık Bakanı:
Yıldırım AKTUNA (İstanbul, DYP)
Ulaştırma Bakanı:
Yaşar TOPÇU (Sinop, DYP)
Tarım ve Köyişleri Bakanı:
Necmettin CEVHERİ (Şanlıurfa, DYP)
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı:
Mehmet MOĞULTAY (İstanbul, SHP)
Sanayi ve Ticaret Bakanı:
Mehmet Tahir KÖSE (Amasya, SHP)
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı:
Mehmet Ersin FARALYALI (İzmir, DYP)
Kültür Bakanı:
Durmuş Fikri SAĞLAR (İçel, SHP)
Turizm Bakanı:
Abdülkadir ATEŞ (Gaziantep, SHP)
Orman Bakanı:
Vefa TANIR (Konya, DYP)
Çevre Bakanı:
Bedrettin Doğancan AKYÜREK (İstanbul, DYP)